W naszych progach przedszkolnych po raz kolejny gościliśmy wspaniałych muzyków z Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. Wszystkie dzieci zebrały się na górnym holu i z zaciekawieniem wysłuchały audycji muzycznej. Tym razem prezentowanymi instrumentami były po raz pierwszy altówka i klarnet oraz wcześniej już poznane pianino, a wszystko w iście włoskim klimacie. Wysłuchaliśmy utworu „ Volare” zaśpiewanego w stylu klasycznym. Dzieci poznały pojęcia muzyczne „piano” i “forte” oraz „legato” i „staccato”. Mogły też wcielić się w rolę muzyków i zagrać na instrumentach perkusyjnych w różnym tempie. Poprzez wspólne zabawy i eksperymentowanie z dźwiękami nasi milusińscy wzbogacają swoją muzyczną wiedzę oraz stają się wrażliwi na piękno muzyki klasycznej. Do następnego razu …
Aktualności
Majowe spotkanie z muzyką
- 7
VIII Powiatowy Przegląd Interpretacji Muzyki Klasycznej
Dnia 13.05.2025 roku po raz kolejny z inicjatywy naszego Przedszkola odbył się VIII Powiatowy Przegląd Interpretacji Muzyki Klasycznej.
Do Miejskiego Domu Kultury przybyli reprezentanci poszczególnych przedszkoli wraz z opiekunami. Swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy Urzędu Miejskiego w Barcinie, pan Burmistrz Michał Pęziak, zastępca burmistrza pan Hubert Łukomski, pani skarbnik Joanna Żmudzińska oraz kierownik Referatu, Spraw Społecznych i Promocji pani Agnieszka Antczak. W skład jury weszli pani doktor Tatiana Grabowska, pan Arkadiusz Milarski i pan Oskar Falkowski. Nad wszystkim czuwała pani Dyrektor Przedszkola nr 2 pani Sylwia Hoffmann - Sobczak, która poprowadziła całą imprezę z pomocą dzieci z grupy „Żabki”, Łucją Goździk i Aleksandrem Nowakowskim.
Wydarzenie objęte było honorowym patronatem przez pana Burmistrza Michała Pęziaka i patronatem przez przewodniczą Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu panią Elżbietę Piniewską. Za medialny patronat odpowiadało „Wasze Radio” Żnin.
W konkursie wzięło udział 7 przedszkoli. Przedszkole nr 1 z Barcina, Przedszkole nr 2 z Barcina, Przedszkole nr 3 z Barcina, Przedszkole Niepubliczne Kraina Zabawy z Barcina, Przedszkole z Piechcin, Przedszkole nr 2 ze Żnina i Przedszkole Samorządowe z Gąsawy.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dzieci z Przedszkola nr 2 z grup „Motylki” i „Pszczółki”, w hiszpańskim tańcu Paso doble, które w ten sposób zainaugorowały konkurs. Następnie dzieci w przepięknych strojach zaprezentowały się w układach tanecznych do utworów muzyki poważnej. Na scenie nie zabrakło też instrumentów oraz wielu ciekawych rekwizytów.
W ten wyjątkowy dzień wszyscy występujący byli wygrani. Jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników i w każdym występie dostrzec to, co przewodziło danemu wykonaniu.
Dzięki sponsorom i przyjaciołom naszego Przedszkola pani Edycie Szóstak-Ławińskiej, firmie Klej-Plast Andrzejowi i Monice Sosnowskim, firmie Inter-Vax, firmie Holcim i pani Małgorzacie Radzikowskiej, każde z przedszkoli otrzymało prezent w postaci zestawu instrumentów, a wszyscy uczestnicy woreczki z upominkami i słodyczami. W czasie przerwy dzieci mogły cieszyć się pysznymi deserami, babeczkami i chruścikami przygotowanymi przez pracowników naszego Przedszkola.
Chcąc przybliżyć dzieciom piękno muzyki klasycznej mamy nadzieję, że poprzez te spotkania uda się zaszczepić w nich miłość do dźwięków wielkich kompozytorów i twórców tejże muzyki. Cała impreza i jej organizacja przebiegały sprawnie i w bardzo miłej atmosferze dzięki pracy i zaangażowaniu pracowników Przedszkola nr 2 oraz przedstawicielek Rady Rodziców pani Ewy Masztalerz i Urszuli Smyk za które pani dyrektor jest niezmiernie wdzięczna.
„Bliżej o naszym jury”
Dr Tatiana Grabowska, nauczyciel akademicki w Katedrze Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autorka 46 artykulow naukowych poświęconych problematyce wczesnej edukacji, a także autorka książki na temat doświadczania podmiotowosci przez dzieci. Wcześniej nauczyciel przedszkola z doświadczeniem w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.
Pan Oskar Falkowski to młody dyrygent, który z powodzeniem łączy pasję z konsekwentnym rozwojem artystycznym. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie ukończył specjalność dyrygentura chóralna pod kierunkiem prof. dr hab. Moniki Wilkiewicz. Obecnie kontynuuje studia magisterskie u prof.. dr hab. Janusza Staneckiego. Jego artystyczna droga została wzbogacona o cenne doświadczenia zdobyte podczas udziału w międzynarodowych konkursach chóralnych, które nie tylko ugruntowały jego umiejętności, ale również umożliwiły mu zetknięcie się z najwyższymi standardami sztuki dyrygenckiej.W 2024 roku zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dyrygenckim „Wrocław Miastem Muzyki”, który odbył się we Wrocławiu. Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Kursu Dyrygentów Chóralnych w Lubostroniu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2025 roku i spotkała się z szerokim zainteresowaniem oraz uznaniem w środowisku muzycznym.Oskar Falkowski ma zaszczyt śpiewać w prestiżowych zespołach, takich jak Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczestniczył również w pierwszej edycji Akademii Chóru Polskiego Radia pod kierownictwem Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, a od 2023 roku jest członkiem Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, kierowanego przez prof. Agnieszkę Franków-Żelazny. Jako chórzysta miał okazję koncertować w renomowanych instytucjach kultury, takich jak Filharmonia Krakowska, Opera Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Pomorska czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.
Pan Arek Milarski ze Studia Kreacji Tańca w Bydgoszczy to perfekcyjny instruktor tańca, który potrafi zaszczepić elementy tańca w każdym wieku. Dziękujemy Panu Arkowi, że był z nami poraz ósmy. Dziękujemy za pomoc,wsparcie i nieocenioną współpracę.
Patronat Przewodniczącej Sejmiku Kujawsko - Pomorskiego Pani Elżbiety Piniewskiej
W przeddzień konkursu tj. 12.05.2025 mieliśmy wielką przyjemność gościć w naszym Przedszkolu Przewodniczącą Sejmiku Kujawsko Pomorskiego w Toruniu, Panią Elżbietę Piniewską, dla której dzieci zaprezentowały konkursowy taniec. Bardzo dziękujemy pani przewodniczącej za okazane wsparcie.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Wielkanocny zajączek"
Dnia 16 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Wielkanocny zajączek.
Konkurs zorganizowany został z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych i adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci, wspieranie ich twórczości oraz wyrabianie poczucia estetyki.
Zadaniem uczestników było wykonanie najładniejszego zajączka wielkanocnego przy użyciu dowolnej techniki plastycznej z pomocą rodzica.
Prace oceniała komisja w składzie: Pani Joanna Gałuszka, Karolina Grudzińska oraz dyrektor naszego przedszkola Pani Sylwia Hoffmann-Sobczak. Komisja miała bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie prace były piękne i bardzo pomysłowe. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4 latki, 5-6latki. Każda praca została nagrodzona.
Lista nagrodzonych w konkursie:
Grupa 5-6 latki:
1. Amelia Wilińska, Franek Makowiecki
2. Zosia Masztalerz, Amelia Banasiak
3. Zuzia Sitarz, Nina Rożek
Wyróżnienie: Tomek Jakubowski
Grupa 3-4 latki:
1. Bartek Jakubowski
2. Kacper Mike
3. Pola Wilk
Wyróżnienie: Filip Andler, Nina Staszak
Święta Majowe
Nasze przedszkolaki z dumą uczciły ważne dla Polski święta: Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Podczas zajęć dzieci poznały symbole narodowe – flagę, godło i hymn, a także dowiedziały się, dlaczego tak ważne jest bycie dumnym z bycia Polakiem. Na holu pojawiły się prace plastyczne, które zdobiły nasze przedszkole. Dzieci wykonały własne flagi, kotyliony i godła. W dzień poprzedzający święta wspólnie odśpiewały hymn Polski.
Dzięki takim obchodom dzieci uczą się miłości do kraju już od najmłodszych lat.
19
Życzenia
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy wiosenne życzenia,
aby w Państwa sercach, rodzinach i domach zagościła radość,
spokój i wielka nadzieja odradzającego się życia.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Dyrekcja, Dzieci,
Grono Pedagogiczne
oraz wszyscy Pracownicy
Przedszkola nr 2 w Barcinie
Śniadanie Wielkanocne
W środę 16 kwietnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola zasiadły do uroczystego Śniadania Wielkanocnego. Panie kucharki przygotowały tradycyjne potrawy. Dzieci podzieliły się jajkiem w gronie najbliższych kolegów i złożyły sobie życzenia świąteczne. Wcześniej, podczas zajęć, dzieci rozmawiały o symbolice świątecznych pokarmów.
Po uroczystym śniadaniu, dzieci ruszyły w poszukiwanie Zajączka Wielkanocnego, który zawitał do naszego przedszkolnego ogrodu. Przygotował dla dzieci z każdej grupy niespodzianki, które należało odnaleźć. Dzieci poradziły sobie wyśmienicie i wróciły do przedszkola z podarunkami. Uśmiechom i radości nie było końca.
44
Wielkanocne warsztaty czekoladowe
Dnia 16 kwietnia w dwóch najmłodszych grupach Smerfach i Krasnalach odbyły się Wielkanocne Warsztaty Czekoladowe , które na długo zostaną w pamięci naszych małych milusińskich. Tego dnia sala zamieniła się w prawdziwą fabrykę czekolady, a dzieci w małych cukierników! Podczas warsztatów dzieci: poznały historię i pochodzenie czekolady, zobaczyły, jak powstaje czekolada od ziarenka kakaowca aż po tabliczkę, doświadczały zapachów i smaków różnych rodzajów czekolady, samodzielnie tworzyły własne czekoladwe pisanki, a na koniec zapakowały swoje słodkie dzieła i zabrały je do domu.
Zajęcia były nie tylko pyszną zabawą, ale też wspaniałą okazją do rozwijania kreatywności, sprawności manualnej i poznawania nowych smaków. Uśmiechy nie schodziły z twarzy naszych przedszkolaków, a zapach czekolady unosił się w całej sali jeszcze długo po zakończeniu warsztatów.
3
Jubileuszowe tańce na dużej scenie w MDK
Dnia 9 kwietnia wychowankowie z grup Motylków i Pszczółek wystąpili na scenie Miejskiego Domu Kultury. Dzieci zaprezentowały się w dwóch tańcach, a mianowicie w Paso doble pod czujnym okiem pani Magdaleny Musiał oraz Krakowiaka pod opieką pani Niny Dróżdż. Okazją do występów były obchodzone przez pary małżeńskie z Gminy Barcin jubileusze 50 i 55 lecia pożycia małżeńskiego. Była to dla dzieci niesamowita możliwość wystąpienia i zatańczenia po raz pierwszy na dużej scenie. Na zakończenie uroczystości słuchacze mieli przyjemność usłyszeć piosenkę z repertuaru Eleni " Tylko w Twoich dłoniach"" w wykonaniu Agatki Wiczewskiej z grupy Motylków. Gromkie oklaski z widowni były dla występujących nagrodą i dowodem, że występy bardzo się podobały.
113
Ogólnopolska Akcja Tron - oddaj swój głos, spraw uśmiech naszym dzieciom!
Nasze Przedszkole bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Tron, w której można wygrać remont łazienki. Wygrywa Placówka, która zbierze największą ilość polubien;) pomóżcie nam wyremontować łazienkę i pielęgnować dobre nawyki u naszych Dzieci
Link do głosowania:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1093773979434870&locale=pl_PL
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Dzisiaj 2 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”.
W akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm – dzieci i nauczyciele “zaświecili na niebiesko” zakładając na siebie rzecz w tym kolorze. Rozmawialiśmy o trudnościach osób dotkniętych autyzmem, ich umiejętnościach oraz sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Uwieńczeniem tego dnia był przemarsz ulicami miasta.
To od nas zależy jak będą postrzegane w społeczeństwie osoby z autyzmem, dlatego tak ważne jest prowadzenie tego typu akcji. Pamiętajmy, że to czego potrzebują te osoby to: AKCEPTACJA, UWAGA, TOLERANCJA, PRZYJĘCIE, ZROZUMIENIE I MIŁOŚĆ.
4
Warsztaty z emisji głosu
Dnia 26 marca do naszego przedszkola zawitał niecodzienny gość - studio nagrań. Dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach edukacyjnych w czasie których poznały podstawowe urządzenia wykorzystywane w studio nagrań np. studyjne mikrofony, które wyglądają inaczej niż mikrofony sceniczne czy też urządzenie służące do mieszania dźwięków tzw. mikser. Dzieci dowiedziały się również co to są fale dźwiękowe, jak powstają oraz jak zachowują się w pomieszczeniach i na otwartych przestrzeniach. Miały okazję poeksperymentować z takim zjawiskiem jakim jest echo. Najlepszą jednak i najbardziej zabawną częścią warsztatów były zabawy z nagranymi dźwiękami, modyfikowanie ich za pomocą najnowszych technologii. Odważni przedszkolacy, którzy użyczyli swojego głosu mieli możliwość usłyszenia siebie w wersji krasnoludka, dinozaura, wiewiórki, a nawet osoby dorosłej. Śmiechu było co niemiara. Wizyta przewoźnego studia nagrań w przedszkolu wzbogaciła dzieci o kolejne ciekawe doświadczenie.
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu również Dzień Kolorowej Skarpetki. Wszyscy tego dnia założyli kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka.
„Zapachniało, zajaśniało, wiosna ach to Ty! Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”.
W piątek 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęliśmy od poznania tradycji i zwyczajów związanych z obchodzeniem tego radosnego dnia oraz od zabaw i zagadek o porach roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z wiankami i wiosennymi ozdobami oraz z instrumentami, na czele którego widniała Marzanna. Przemarsz był również okazją do obserwacji budzącej się do życia przyrody i szukania pierwszych oznak wiosny. Dzieci przywoływały wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. W ten sposób chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. W barwnym pochodzie z zielonym gaikiem wróciliśmy do przedszkola. Jesteśmy pewni , że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre. Ten dzień z pewnością był dla naszych milusińskim radosnych i niezapomnianym wydarzeniem.
59
DRZWI OTWARTE W NASZYM PRZEDSZKOLU
Przedszkole to pierwszy etap edukacji każdego dziecka. To właśnie tutaj dziecko rozpoczyna swój proces uspołecznienia w środowisku innym niż rodzinne. Dlatego też, tak ważne jest, aby tą pierwszą edukacyjną placówkę wybrać jak najlepszą.
25 lutego otworzyliśmy drzwi naszej placówki wszystkim rodzicom zainteresowanym wyborem przedszkola dla swojej pociechy. Na przyszłe przedszkolaki czekało dużo atrakcji. Pani Dyrektor i kadra pedagogiczna zadbały, aby dzieci doświadczyły niesamowitych przygód i stały się prawdziwymi odkrywcami. W każdej z sal nasi milusińscy mieli okazję sprawdzić się w innej roli. Wszystkie dzieci otrzymały zaczarowaną mapkę, która pozwoliła przeprowadzić ich przez najciekawsze miejsca naszego przedszkola. Była okazja zostać małym artystą i przenieść się na Antarktydę podczas zabaw plastyczno - sensorycznych, albo naukowcem i przeprowadzić niesamowite eksperymenty. W kolejnych salach dzieci odkrywały dźwięki przeróżnych instrumentów bawiąc się przy tym w rytm muzyki z gumą sensoryczną i chustą animacyjną, rozwijały motorykę dużą przy użyciu sprzętu sportowego, pokonując tory przeszkód.
Za nami popołudnie pełne wrażeń. Każde dziecko otrzymało mały, drobny upominek.
Dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas.
42
SPOTKANIE Z MUZYKĄ KLASYCZNĄ - FILHARMONIA MOBILNA
W czwartkowy poranek gościliśmy w naszym przedszkolu Mobilną Filharmonię - grupę muzyków, którzy zagrali dla dzieci niecodzienny koncert. Prowadząca oraz muzycy przenieśli dzieci w muzyczną Krainę Wyobraźni. Zróżnicowany repertuar, żartobliwa atmosfera - to wszystko sprawiło, że dzieci spędziły ten czas wartościowo. Miały możliwość obcowania z prawdziwymi instrumentami. Po każdym utworze wybrzmiewały brawa, a na twarzach dzieci rysowały się różne emocje. Serdecznie dziękujemy muzykom z Filharmonii za wizytę i mamy nadzieję, że będziemy spotykać się częściej.
2
Dzień Babci i Dziadka
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień.
Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.
Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych.
Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. Starszaki zaprezentowały Jasełka.
W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki wręczyły laurki oraz upominki, a następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
BAL KARNAWAŁOWY
Kolorowe, barwne i oryginalne stroje, wystrój sali, migające światła i skoczna muzyka – tak wyglądał bal karnawałowy w naszym przedszkolu. Przedszkolaki z dumą prezentowały piękne stroje, z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Wiecej zdjęć w galerii.
49
Życzenia świąteczne
JASEŁKA W WYKONANIU STARSZAKÓW
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego tradycją naszego przedszkola jest przygotowanie i wystawienie w okresie przedświątecznym Jasełek. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków wprowadziły całą społeczność przedszkolną w świąteczny i magiczny czas. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sceny - stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Mali aktorzy z wielkim przejęciem wygłaszali swoje role i z radością śpiewali kolędy i pastorałki.
1